0 Kč

Adventní kalendáře jinak

Radost se vrátí.jpgDobrý vztah s dětmi lze hezky rozvíjet třeba v předvánočním čase tím, že se zamyslíme více nad formou adventních kalendářů.

Adventní kalendáře je dobré připravovat zhruba od září, abyste v klidu vymysleli, jak to letos uděláte a stihli to připravit.

1            Zdobení stromečku

Místo čokolády mohou každý den najít jednu ozdobičku na stromeček. Máte-li trvanlivý stromeček, děti ji rovnou na stromeček mohou pověsit. Ze zdobení stromečku je tak krásná pomalá záležitost, kterou si děti užívají po celý předvánoční čas.

2           Citáty z deníčku

Na každý den do adventního kalendáře můžete připravit dítěti citát z deníčku dítěte (viz Deníček). Každý den si tak přečtete tento citát. Je fajn mít dost času, abyste si kdyžtak mohli vyprávět, v jaké to bylo situaci, co na tom pro vás bylo hezké nebo legrační.

3           Sourozenecké magnetky

Potřebujeme-li posílit vztah mezi sourozenci, můžeme projít fotky dětí a vybrat na každý den jednu, kde je vidět mezi dětmi hezká interakce. Z těchto fotek můžeme vyrobit magnetky na lednici nebo adventní fotokalendář. Každý den pak děti objeví v adventním kalendáři jednu takovou fotografii. Je dobré mít rovnou čas odvyprávět k tomu více o dané situace, jak to bylo krásné, jak jste si to užívali, jaká to byla legrace.

Pokud si dítě potřebuje posílit vztah s jinou osobou, můžete to udělat podobně, jen vyberete fotografie dané osoby v interakci s vaším dítětem.

4           Vzkazy od blízkých lidí

Vyberte na každý den jednu osobu, která dítě zná. Měla by to být osoba, kterou má dítě rádo. Mohou to být prorodiče, starší sestřenice nebo bratranci či další příbuzní, blízcí sousedé, kamarádi, učitelé, se kterými má dítě blízký vztah, vedoucí kroužků. Tyto osoby poprosíte, aby nejlépe vlastní rukou napsaly dítěti nějaký hezký vzkaz, vyprávěli nějaký hezký zážitek, který s dítětem mají. Mohou to poslat poštou a vy dáte na každý den do obálky jeden vzkaz. Nebo to mohou naskenovat a vytisknete to vy.

5           Vaše moudra

Na každý den můžete popsat nějaký svůj životní okamžik, který vás v životě posunul. Mohou to být zážitky z dětství, dospívání i dospělosti. Měly by být odlehčené. Neměly by být dlouhé.

6           Oblíbené osobnosti

Tato forma ukáže, jak dobře znáte svoje dítě. Na každý den můžete připravit fotografii nebo citát od nějaké osobnosti, kterou má vaše dítě rádo.

7           Vtipy

Na každý den můžete vytisknout nějaký vtip, nejlépe kreslený, který bude přiměřený věku dítěte. Společně si pak každý den vtip přečtete a můžete si ho pověsit třeba na lednici.

O tom, jak rozvíjet vztah s dětmi i v rodině, najdete další tipy také v knize (re)DESIGN RODINY PRO 21. STOLETÍ.