0 Kč

Stoj na jedné noze

Autorka: Alžběta Hlásková

Základem dobré imunity je dobrá mysl a vnitřní stabilita. Opět se z médií zvyšuje tlak na každého z nás. Jsem spíše pro preventivní myšlení než pro hašení následků. Za preventivní opatření číslo jedna považuji posilování imunity. A to můžeme dělat různými způsoby. Jak si posilovat imunitu v neklidných časech?

Malinko navážu na svoji původní profesi fyzioterapie. Sama jsem si to dnes vyzkoušela a je to moc prima.

  1. Zkuste si dnes trénovat (i s dětmi) stání na jedné (a pak na druhé) noze. Smějte se, když budete při cvičení padat.
  2. Sledujte přitom, jak zatěžujete patu, palcové a malíkové bříško, aby byla zátěž rovnoměrně rozložená.
  3. V klidu dýchejte a celkově se dostaňte do pocitu pohody.
  4. Všímejte si, kde všude se tím aktivují svaly. Budete asi překvapení.
  5. Můžete zkoušet měnit polohu - např. se přitom trochu předklonit, uklonit aj. Pokud to budete zkoušet s dětmi, střídejte se v tom, kdo rozhodne o další změně polohy. V každé poloze se na chvíli stabilizujte a užijte si vteřinky klidu.
  6. Zkuste si pak různě hýbat pažemi a zjišťujte, co to dělá s vaší rovnováhou. Po každé změně se opět stabilizujte.
  7. Až to budete mít v malíčku, zkuste v poloze na jedné noze začít dělat běžné činnosti, třeba vystřihnout obrázek nebo oškrábat brambory.
  8. Kdybyste chtěli, můžete v každé poloze zazpívat jednu písničku. Hlava se soustředí na něco jiného a zase to mění práci se stabilitou.
  9. Poslední částí je stoupnutí na obě nohy a vychutnání si toho, jak stání na obou nohou dopřává pocit jistoty a stability.

Sledujte svoje tělo, ať ho uhlídáte. Když uhlídáme tělo, lépe uhlídáme mysl. A když nám nejde uhlídat mysl, naopak je dobré zaměstnat tělo, aby mělo dost práce samo se sebou a nemělo čas myslet na obavy.

Jestli se vám chce, rovnou to běžte vyzkoušet. 

A kdybyste chtěli, dejte si do kalendáře na každé pondělí myšlenku: "Nemám strach z nejistoty." Já sama to v kalendáři mám a pomáhá mi to v uvědomění, že nejistota dělá život napínavým a zajímavým. Pořád se můžeme zvědavě těšit, co nás čeká. A právě nejistoty nám pomáhají soustředit se na to, abychom hezky prožili dnešek, protože o zítřku nikdo nic neví.