0 Kč

7 kroků pro úspěšnou pauzu, když jsou děti doma

Autorka: Alžběta Hlásková

Přišlo ke mně už více postesků unavených rodičů. A tak budu sdílet, co pomáhalo mně: 

  1. Nejdřív děti potřebovaly cítit, že já jsem v pohodě a že to nemusejí testovat.
  2. Potřebovaly na mně vidět i slyšet, že jsem s nimi v pohodě, že se s nimi směju, řádíme, pracujeme, vyrábíme a je to super.
  3. Potřebovaly jasně vidět, kdy trávím čas s nimi a kdy si dělám volno. Tedy potřebovaly předělovací "rituál". Takže jsem začínala větou: "Tak, teď mám pro vás hodinu. Navrhuju tohle... Případně jestli máte lepší návrh, tak sem s ním!"
  4. Na konec aktivního času s dětmi jsem zařadila nějakou řádící aktivitu, kterou bych autenticky mohla ukončit únavou: "Ufff, vy jste mi daly! Už nemůžu! Potřebuju teď půl hodiny pro sebe. Jdu si uvařit kafe. Potřebujete před tím ještě něco? Chci s vámi pak zase dovádět, ale na to potřebuju nabrat sílu."
  5. Je taky fajn rovnou namotivovat děti, že jestli teď něco budou v klidu samy dělat, pak nás čeká ... (něco božího). Nemusí to být nic tak fenomenálního, důležitá je autentická natěšená intonace hlasu.
  6. Půlhodinu jsem opravdu musela dodržet. A ukončit pak svoji pauzu: "Tak pauza skončila. A jdeme na to!" A rovnou jsme se pustily do nového programu.
  7. Osvědčilo se mi nezapomenout, že společná práce je také společný program: "Jdu vařit oběd. Kdo jde se mnou?"

Jak Vám to pomohlo? Budu ráda, když napíšete, co funguje dobře vám! Držte se! Není to jen tak, je to opravdu nová výzva!