0 Kč

Projekt Sousedit

Autorka: Alžběta Hlásková

  SouseditČím dál častěji s námi klienti řeší, že jim chybí další rodiny, se kterými by mohli kamarádit. A nebo mají takové rodiny, ale jsou příliš daleko, takže se nemohou potkávat tak často, jak by si přáli. A právě proto vznikl projekt SOUSEDIT. Nabízím rozhovor s Vojtou Rybářem, který sám nejen tento projekt rozvíjí, ale sám sousedskou komunitu vytváří.

  Co to znamená "Sousedit"?
  "Sousedit pro mě znamená užívat si možností, které nabízí okolí mého bydliště. Moje zkušenost je taková, že jen v naší ulici lze najít neuvěřitelné množství zajímavých lidí, potenciálních přátel, lidí ochotných pomáhat si navzájem, lidí s chutí vylepšovat místo, kde žijí. Třeba dnes jsem zjistil, že v nedalekém činžáku si sousedé postavili vlastní saunu, keramickou dílnu a na střeše mají včely. A vše funguje i v téhle dobrodružné době." 

  Pro koho je to určeno?
  "Pro každého, kdo má chuť o něco obohatit svůj život v lokalitě. Dáváme dohromady užitečné nástroje a postupy, jak začít budovat užitečné sousedské vztahy. Pro ty z vás, kteří ještě téměř nikoho v sousedství neznáte a váháte jak udělat první krok. Ale i pro ty, kteří už znáte lidí dost, ale chtěli byste vztahy dále rozvíjet a prohlubovat."

  Jak se to liší od projektu Rozšířené rodiny?
  "Rozšířená rodina (viz rozsirenarodina.cz) a sdílení péče o děti je jeden ze skvělých záměrů, proč se dát se sousedy dohromady. Je tu ovšem i mnoho dalších, o které zrovna ve vašem okolí může být zájem. Přátelství vznikají u vzájemné pomoci, u půjčování nebo darování věcí, u swapů, u společných objednávek potravin od farmářů, u pomoci seniorům a nemocným, u sázení stromů a zkrášlování ulice, u společných úklidů nedalekého parku nebo třeba u sousedského karnevalu." 

  Co můžu udělat jako první krok, když cítím, že mi chybí kolem mne nějaké vztahy?
  "Právě pro takovou situaci tvoříme webovou stránku Sousedit.cz. Postupně tam přidáváme nový obsah tak, abyste měli všechny potřebné nástroje a zkušenosti ze sousedských iniciativ na jednom místě. Najdete tam:
  1) inspiraci, co všechno lze se sousedy vytvořit 
  2) zkušenosti již fungujících sousedských skupin a projektů
  3) odborníky a lektory, kteří vám rádi pomůžou oživit i vaše sousedství
  4) propojovací mapu, díky které můžete najít podobně naladěné lidi z okolí
  5) a v neposlední řadě tam můžete sdílet zkušenosti s dalšími lidmi, kteří právě začínají probouzet sousedské vztahy po celé republice.

  Zájemcům nabízím v tuto chvíli i bezplatné online setkání, kde se můžeme společně věnovat především vašim sousedským nápadům a snům. Rád sdílím také zkušenosti z našeho sousedského spolku na Praze 7 a mnoha projektů, které mě inspirovali. Těším se na viděnou!"

   

  O tom, co všechno potřebují děti pro svůj zdravý vývoj a proč jsou takové projekty úžasné, se můžete také dozvědět víc v knize (re)DESIGN RODINY PRO 21. STOLETÍ. Přečtěte si krátkou rezenci na tuto knihu!