0 Kč

Rodič jako plyšový medvěd

Autorka: Alžběta Hlásková

Medvěd_rodič.jpgPojďte to zkusit letos konečně tak, jak jste to vždycky chtěli. Chronický stres (jakkoli je teď zrovna opravdu naprosto pochopitelný) nepomáhá především Vám, ale i na naše blízké má naprosto devastující vliv. I na  děti totiž doléhá všudypřítomná obava z opatření kolem koronaviru. A tak víc než jindy uvítají, když se budou moci chytit našeho klidu, že zas všechno časem půjde normálně a že my dospěláci to všechno zvládneme.

Pojďte se zkusit letos povznést nad všechno, kde nejde o život. Chce to hodně trénovat parasympatický vegetativní systém, který je protikladem našich stresových reakcí. Jak na to? 

  • Jestli můžete, sedněte si teď rovnou třeba na záchod a uvolněte čelisti a lokty.
  • Udělejte si body scan - máte celé svoje tělo v klidu? Každý sval? Vyzařuje z vás pohoda?
  • Uvědomte si, že Vánoce jsou svátky soudržnosti. Tak buďte soudržní nejdříve sami se sebou. Obejměte se a napojte se na to nejlepší, co ve vás je.
  • Uvědomte si, jak jste boží!!! Dostaňte ten pocit do každého svalu, do mimiky, mělo by vám to stříkat i z uší!
  • Už z vás vyzařuje klid, pohoda a radost ze života? 
  • Zkuste pro děti letos být těmi největšími, nejroztomilejšími nejměkčími plyšovými medvědy, ke kterým se děti, partner nebo jiný člověk, který je vám blízký, mohou přijít zklidnit, potulit a zásobovat se tak oxytocinem a dalšími užitečnými neuropřenašeči.
  • Těm, kdo jsou kolem vás, bude líp. Ale když se dostanete do pohody a klidu, bude lépe především vám!

Pokud by Vás to zajímalo, o některých aspektech zklidnění mluvím také v podcastu s Davidem Krajíčkem O rodičovství a péči o miminka. O tom, jak rozvíjet vztah s dětmi i v rodině, najdete daleko víc tipů v knize (re)DESIGN RODINY PRO 21. STOLETÍ.