0 Kč

Šatna, filmeček a kimovka

Alžběta Hlásková

Pokračujeme v nápadech, které můžete realizovat s dětmi, když jste s nimi teď tolik doma:

  1. Šatna: Připravte si kuchyňskou minutku nebo časovač z mobilu. Nastavte ho na 1 minutu (nebo víc, když budete chtít). Až to odstartujete, každý z rodiny bude mít za úkol obléknout si co nejvíce kusů oblečení (může si vzít třeba čtvery ponožky přes sebe, několik triček, mikin, šálu, rukavice aj.). Když časovač zazvoní, všichni se sejdou ve společné místnosti a každý vždycky sundá jednu věc (každá ponožka je za 1 kus). Věc musí poskládat (pokud ji nechcete hodit rovnou do špinavého prádla). Pak se každý sundá další věc. Postupně tak spočítáte, komu se podařilo obléknout nejvíce věcí.
  2. Animovaný film: Využijte, že děti milují mobily. Zkuste z fotek vytvořit animovaný film (gif). Nejdříve to zkuste třeba jen s tužkou. Vezměte tužku a dejte ji na jeden kraj stolu a vymyslete, odkud kam ji budete posouvat. Vyfoťte ji tak, aby byla vidět celá plocha, na které se bude tužka posouvat. Pak tužku kousíček posuňte a znovu vyfoťte ze stejného místa jako minule. Zas tužku posuňte a znovu foťte. Kratičký filmeček můžete poskládat třeba z dvaceti fotek. Pak se podívejte do galerie fotek ve vašem mobilu a vyberte všechny fotky, které jste udělali. A pak v nabídce klidněte na vytvořit gif. Fotky se spojí za sebe a vytvoří dojem pohybu.
  3. Kimovka: Jedná se o hru k procvičování zrakové paměti, jejíž název je odvozen z románu Kim Rudyarda Kiplinga. Nenechte se odradit, pokud máte sami problém s pamětí. Děti to bude bavit o to víc.

Pošlete na chvíli děti do jiné místnosti. Dejte na stůl 20 různých věcí (např. pastelku, vývrtku, klíč, hřeben, víčko, kostičku ze stavebnice, provázek, lžičku, sponku aj.). Věci na stole přikryjte ubrusem. Všichni si sednou kolem stolu a vysvětlí se princip hry. Účelem je zapamatovat si co nejvíc věcí ze stolu. Můžete použít časovač na 1 minutu. Pak buď všichni píšou, co si zapamatovali, nebo dokola každý vždycky řekne jednu věc. Hry nemusí být příliš soutěživé, takže pokud si někdo nemůže vzpomenout, jen ho přeskočte a pokračujte v kruhu dál. Děti bude moc bavit, pokud budou mít dospělí problém s pamětí.

Zkuste obměnu kimovky. Zase dejte na stůl 20 věcí. Tentokrát je nemusíte přikrývat a můžete se na věci rovnou dívat všichni. Všichni kromě jednoho zavřou oči. Ten, kdo má otevřené oči, vezme ze stolu jednu věc a řekne: "Už!" Ostatní otevřou oči a snaží se přijít na to, co ze stolu zmizelo. V dalším kole se můžete vystřídat a věc schová někdo jiný. Případně si pak můžete zkoušet další obměny a schovat v jednom kole dvě nebo víc věcí.

Zkuste užitečnou obměnu kimovky. Běžte s dětmi k umytému nádobí ve dřezu nebo myčce. Hrajte stejně jako předchozí variantu, jen místo schovávání věcí vždycky jednu věc z myčky uklidíte. Ostatní hádají, co je uklizené.

Myslím, že je fajn z každé takové akce udělat nějakou fotku, abyste si to děti mohli s odstupem znovu připomenout. S odstupem možná ještě víc ocení, že jste s nimi řádili a užívali si krásný čas. Navíc si to budou moci pak vytáhnout, až jednou budou samy mít děti.