0 Kč

Mikuláš, čert a Ježíšek

Autorka: Alžběta Hlásková

Mikuláš.JPG

"Jestli budeš zlobit, tak Ježíšek letos nepřijde!" „Jestli toho nenecháš, přijde čert s pytlem a odnese tě v něm do pekla!" Děti může dost děsit, že chodí po světě neviditelné osoby, které je mohou trestat nebo někam odnést. Takové věty vlastně předávají rodičovskou odpovědnost na různé nadpřirozené bytosti nebo neuchopitelné zlé bytosti. Chcete se vzdát svého výsostného rodičovského postavení ve prospěch jiných mocností? Pokud ne,  pak zvažte, jak pojmout Ježíška a Mikuláše.

Co se týká Ježíška, copak byste vážně zrušili Vánoce, pokud by dítě neposlouchalo? Většinou tak naše hrozby vyznívají doprázdna. Osvědčilo se nám, když jsme v tom nechali to kouzlo, jen jsme děti nenechali psát seznamy Ježíškovi. Spíše jsme je přizvali, aby se na přípravě svátků a dárků podílely - spolu jsme si udělali seznam, komu bychom chtěli dát velký dárek a koho potěšit nějakou drobností. U drobností šlo především o nějaký nápad, který by děti (ani rodiče) příliš nezatížil při realizaci.

Nápady:

 • Přáníčka všeho druhu, např.:
  • Natřeli jsme inkoustem kartičky velikosti A6 (ev. A5, pokud to chcete přeložit a něco napsat dovnitř) a děti pak zmizíkem kreslily jednoduché obrázky.
  • Linoryty, které se dají donekonečna tisknout z jedné šablony, nebo děti udělaly jednoduchý svícánek na kruhový karton.
  • Děti pokreslí avangardně karton velikosti A5. Necháme jednu rodinnou fotku udělat tolikrát, kolik chceme mít přáníček. Pak ji nalepíme doprostřed pokresleného kartonu, aby dětské kresby dělaly rám.
 • Dárečky 
  • Vezmeme karton a vystřiháme z něj kolečka (cca o průměru 10 cm). Doprostřed nalepíme čajovou svíčku. Kolem děti nalepují dekorace z koření, zrníček apod.
  • Společně napečeme, ev. ozdobíme perníčky. Koupíme celofánové sáčky a perníčky do nich s nějakým hezkým vzkazem vložíme.
  • Nakoupíme (ve velkoobchodě) větší množství oříšků a sušených plodů. Společně plníme celofánové pytlíčky. Vyrobíme kartičky se vzkazy. Sáčky uzavřeme a sešívačkou přiděláme vzkazy k pytlíčkům.

Kouzlo mělo třeba to, když jsme nějaké dárečky vyrobili navíc a nechali je jen tak někde někomu, kdo je najde nečekaně. Můžeme tak dělat radost nezištně a učit to naše děti.

Co se týká Mikuláše, je nutné, aby děti strašil čert (někdy i podroušený)? Zvlášť letos s epidemií korony už je kolem nás dost neuchopitelného strachu... Neužily by si to Vaše děti, kdybyste jim prozradili, že jsou to převlečení dospěláci, kteří si na čerta, anděla a Mikuláše hrají? Potřebují opravdu děti to, aby jim nějaké cizí osoby za básničku vystavily vysvědčení, jestli jsou hodné? Potřebovali jste to vy, když jste byli malí? Jestli jo, můžete nabídnout dětem, ať se samy převlečou do kostýmu Mikuláše, čerta a anděla a řeknou Vám, jak si jako rodiče vedete. To je občas hodně zajímavé a někdy je u toho hodně legrace.

 Kromě toho to otevírá téma důvěry dětí v rodiče. Citlivější děti se cítí podvedeny, když někdo z kamarádů prozradí dříve než Vy, jak to s Ježíškem a Mikulášem doopravdy je. Nebojte se, kouzlo nezmizí, když si otevřeně budete dávat dárky mezi sebou a řeknete si, od koho co je. Inspirace na přáníčka nebo dárečky najdete na internetu nekonečně. 

O tom, jak rozvíjet vztah s dětmi i v rodině, najdete daleko víc tipů v knize (re)DESIGN RODINY PRO 21. STOLETÍ.