Kontaktujte nás: +420 722 898 888 | institut@fyso.cz
0 Kč

Novinky

Zde si můžete přečíst novinky ze světa Osobního, Intimního, Partnerského, Rodinného či Týmového (re)Designu:

 • 24 Bře 2020

  Když dítě nechce roušku | Novinky

  Autorka: Alžběta Hlásková a kolektiv rodičů

  Řada rodičů se ptá, jak na situace, kdy dítě nechce nosit roušku. Některé děti to zvládají lépe, jiné hůře. Sbíráme tipy a postupně je sem budeme přidávat, takže se k článku můžete vracet. Tady jsou tipy od rodičů, kterých jsem se ptala:

  • "Nám nejvíc pomáhá u nás, že ji fakt nosí všichni, takže naše Lucinka radostně křičí: "Louška, louška, louška!!!" "Pomohlo, když jsme si hráli na ninjago, aby nikdo nepoznal (ani koronavirus), kdo jsou." "Zkoušela jsem zavazovací roušku i roušku na gumičky přes uši, ale Máťa ji sundá po půl minutě. Jediné, co funguje, je nákrčník přes pusu a nos." "U Samíka funguje jen výhružka, že pak nemůže ven."  Číst dál...

 • 17 Bře 2020

  Schovka II. (seriál ke zvládání situací, kdy jsou děti doma) | Novinky

  Autorka: Alžběta Hlásková

  LENOŠSKÁ SCHOVKA

  Když už nemůžete, tak tohle je nejlepší verze schovky. Inspiraci mám od mé kamarádky. Rodič si lehne na gauč a zavře oči. Dítě se schová. Rodič pořád leží a jen se zeptá: „Kdepak je moje holčička?“ Dítě vydá ze své skrýše nějaký zvuk. Rodič zkouší podle zvuku hádat: „Moje holčička je pod postelí.“ Když se strefí, hraje se znovu. Když ne, zůstane dítě schované a rodič se znovu ptá, dokud nepřijde na to, kam se dítě schovalo.

  VEČERNÍ SCHOVKA

  Hra na schovávanou děti hned tak neomrzí. I já jako dítě jsem nejvíc milovala hru na večerní schovávanou. Číst dál...

 • 17 Bře 2020

  Schovka I. (seriál ke zvládání situací, kdy jsou děti doma) | Novinky | Komentářů: 0

  Autorka: Alžběta Hlásková

  Když jsou děti hodně doma, začne strádat jejich pohybový aparát. Přirozeně jim začne chybět možnost se vyřádit. Co se nám osvědčilo, když byly děti celé dny doma? Přijetí potřebují cítit děti na každém kroku, při každé naší reakci. Uvítají společně trávený čas a hry. 

  SCHOVKA

  Nevím, jestli jste si někdy domysleli, jak skvělá hra je hra na schovávanou. Je to příležitost si vyzkoušet, že chvíli někoho nevidím, ale pak se zase najdeme, patříme k sobě a jsme spolu rádi. V dětech to může vyvolávat mírnou formu stresu, který se učí zvládat. Mají zatím nezralý systém zpracování stresu, proto je potřeba začínat jemnějšími formami, snadnějším zadáním, nízkou měrou soutěživosti. Když na začátku "přepálíme" náročnost, malinké nebo úzkostnější děti to mohou zvládat hůře. Proto jim hru musíme přizpůsobit tak, aby se s námi postupně naučily stres zvládat. 

  Jak zvládnout hru na schovku doma? Jak co nejvíce snížit riziko, že se děti rozjedou tak, že nebude možné je ukrotit?

  1. Dopředu dětem řekněte, že byste si s nimi chtěli zahrát na schovku, ale že to je na domácí prostor trochu náročná hra, takže je potřeba, aby se pravidla dodržovala. A že by to mělo zůstat ve formě hry, nikoliv divokého šílení a dravého soutěžení. Číst dál...

 • 16 Bře 2020

  7 kroků pro úspěšnou pauzu, když jsou děti doma | Novinky | Komentářů: 0

  Přišlo ke mně už více postesků unavených rodičů. A tak budu sdílet, co pomáhalo mně: 

  1. Nejdřív děti potřebovaly cítit, že já jsem v pohodě a že to nemusejí testovat.

  2. Potřebovaly na mně vidět i slyšet, že jsem s nimi v pohodě, že se s nimi směju, řádíme, pracujeme, vyrábíme a je to super.

  3. Potřebovaly jasně vidět, kdy trávím čas s nimi a kdy si dělám volno. Tedy potřebovaly předělovací "rituál". Takže jsem začínala větou: "Tak, teď mám pro vás hodinu. Navrhuju tohle... Případně jestli máte lepší návrh, tak sem s ním!"

  Číst dál...

 • 15 Bře 2020

  Jak mluvit s dětmi o koronaviru? | Novinky | Komentářů: 0

  Autor: Dobrá rodina o.p.s.

  Řada rodičů si může lámat hlavu, jak s dětmi o koronaviru mluvit. Proto sdílíme odkaz na přehledný materiál, který jsme s kolegy připravili v Dobré rodině především pro náhradní rodiče, ale téměř všechno platí i pro běžné rodiče.

 • 14 Bře 2020

  Jak posílit stabilitu v nestabilním čase | Novinky | Komentářů: 0

  Autorka: Alžběta Hlásková

  Stabilita posiluje imunitu. Sama jsem si to dnes vyzkoušela a je to moc prima. Malinko  navážu na svoji původní profesi fyzioterapie. Někdy stačí drobná cvičení. Zkuste si dnes trénovat (i s dětmi) stání na jedné (a pak na druhé) noze. Sledujte přitom, jak zatěžujete patu, palcové a malíkové bříško, aby byla zátěž rovnoměrně rozložená. Zkoušejte stát na jedné noze a všímejte si, jaké všechny systémy se tím aktivují. Budete asi překvapení. V klidu dýchejte a zkuste se zklidnit. Zkoušejte si, co všechno jde dělat při stání na jedné noze. Sledujte svoje tělo, ať ho uhlídáte. Když uhlídáme tělo, lépe uhlídáme mysl. A když nám nejde uhlídat mysl, naopak je dobré zaměstnat tělo, aby mělo dost práce samo se sebou a nemělo čas myslet na nesmysly. Až to vyzkoušíte, jsem zvědavá, jak Vám to fungovalo.

 • 13 Bře 2020

  Rozhovor v Českém rozhlase s Vratislavem Hláskem | Novinky | Komentářů: 0

  „Když se na hádku podíváme z přirozeného evolučního pohledu, je to kultivovaná forma rvačky. My se nepereme, ale pálíme adrenalin a uvolňujeme prostor, který se v nás vytvořil. Nekonstruktivní a syrová hádka nám může ukázat naše slabá emoční a sebehodnotící místa. S trochou nadsázky je to užitečný nástroj, pokud se chceme lépe poznat a dostat se do hlubších rovin osobního rozvoje,“ říká v pořadu On Air odborník na rodičovství a partnerské vztahy Vratislav Hlásek.

  „Je skvělé, že dnes mladí lidé navštěvují párové odborníky. Má generace by v mladém věku těžko vyhledávala jakoukoliv podporu v tomto procesu. Brala by to jako trest nebo poruchu, která potřebuje opravit. Dnes to lidé vnímají jako benefit. Věc, na kterou mají nárok a pro kterou si často chodí. V tom je ten posun,“ porovnává přístup mladých lidí k párové terapii dnes a v devadesátých letech odborník na rodičovství a partnerské vztahy Vratislav Hlásek.

  https://wave.rozhlas.cz/dekujte-si-za-hadky-ukazuji-neosetrena-mista-rika-odbornik-na-partnerske-vztahy-8163025?fbclid=IwAR1cNZ_DPc-Pogqdq9zXZDYrwAijJ2UvanXQ0sBQO3c4r3ReP8HScZethUo

 • 12 Bře 2020

  Podcast s Alžbětou Hláskovou | Novinky | Komentářů: 0

  Alžbětu Hláskovou, můžete znát jako Osobní, Partnerskou a Rodinnou (re)Designerku, lektorku (především témat o využití neurovědy v rodičovství), jako metodičku pro přechodnou pěstounskou péči, bývalou pěstounku,  nebo třeba jako sbormistryni pěveckého sboru Gabriel. V podcastu O rodičovství si povídala s Annou Szabó především o tom, zda je dobré vychovávat děti k poslušnosti, jak nastavit hranice, které jsou pro všechny pochopitelné a udržitelné, kolik času by měly děti trávit konzumací médií, jestli vůbec To a mnoho dalších témat a tipů se najdete v následujícím rozhovoru:

  http://orodicovstvi.cz/o-redesignu-rodiny-s-alzbetou-hlaskovou-ep-12/?fbclid=IwAR3D521HDn__8L-lSjnnHcn-El6kKmTglMpsd-5Xn8hPglinp6c8uPRMYEI

 • 09 Bře 2020

  Jak dobře sdílet s partnerem nebo přáteli? | Novinky

  Autorka: Alžběta Hlásková

  Řada z nás se s tímto pocitem potýká: "S partnerem si fakt někdy nerozumíme. Já mu chci říct, co těžkýho jsem dneska řešila, a on mě začne poučovat, co jsem měla udělat. Nebo se dokonce naštve. Takže místo aby mi ulevil, je mi pak někdy ještě hůř." Sdílení v partnerském životě hodně často zlobí. Někdy s námi dokonce neumějí sdílet ani kamarádky nebo kamarádi. Jak tedy uchopit sdílení, aby to fungovalo? Číst dál...

 • 06 Bře 2020

  Jak motivovat děti | Novinky | Komentářů: 0

  Zdroj: Center ot the Developing Child (Harvard University)

  Podařilo se nám zajistit překlad textu z Center on the Developing Child (Harvard University). Přirozená motivace k tomu porozumět světu kolem nás začíná v raném dětství. Tento typ motivace je buď podporován, nebo potlačován zážitky, které dětem poskytují dospělí. Psychologický výzkum poukazuje na řadu slibných přístupů, které rodiče a praktici mohou užívat, aby podpořili pozitivní motivaci a učení se během vývoje. Číst dál...