0 Kč

Pohled shůry

Autorka: Alžběta Hlásková

Pohled shůry.jpgZas přicházejí nová omezení. Zase zavřou školy a obchody. A ještě méně se budeme moci potkávat s ostatními lidmi. Ani do Nového roku nebudeme moci vstoupit společně. Možná jsou omezení větší, než na co jste si troufali pomyslet. Je to už dlouhé. Je to už dlouhéééééééééé!!! Vytváří to pocit bezmoci, protože vnější situaci změnit nemůžeme.

Můžeme ale zcela změnit to, jak tuto zkoušku budeme prožívat. Existuje na to řada technik. Podělím se s Vámi o to, co funguje mně.

Nějak vím, že chci v těchto okamžicích zachovat především vlastní integritu, vlastní rovnováhu. K tomu mi v jedné situaci pomohlo, že jsem si jen tak vylezla na dřevěnou stoličku a začala koukat na okolní prostor více z výšky. Zjistila jsem, že už samo vylezení na stoličkku má ozdravný prostředek. Musela jsem se tomu trochu smát, že to je taková hovadina. A jak jsem koukala na okolí z místa jen o pár centimetrů vyššího než obvykle, překvapilo mě, jak je to zklidňující... A tak to trénuji i v stiuacích, kdy mi ještě není tak zle, třeba v rámci procházky vylezu na kopec s dobrým rozhledem (miluju třeba jednu cestu v horní části Petřína, ze které je úžasný rozhled na celou Prahu. Koukám se na to lidské počínání z většího nadhledu. Důležité je rozhodnutí, že těm obavám, které se na mě valí, nechci podlehnout.

Pak mi pomáhá zaměřit se na to, že toto je náročné i pro ostatní. A tak třeba jdu a rovnou zavolám mamince, dokud jsem sama v klidu. Zeptám se jí, jak se jí daří. A uklidním ji, když má obavy. A jak uklidňuji ji, ta moje slova uklidňují i mě. Když naopak v některých situacích podléhám obavám ostatních, nepomáhá to vůbec nikomu.

Najděte si klidně úplně jiný způsob - dejte si něco dobrého, dejte si teplou koupel nebo sprchu, pusťte se hned do něčeho, co Vám udělá radost... Nezůstávejte ve svých obavách, zkoušejte měnit podněty, které na Vás působí. A teď si rozhodně zasloužíte cokoliv, co Vám udělá dobře! Ale první krok je rozhodnutí, že obavám nechci podlehnout. Pomáhá k tomu i uvědomění, že vířením obav získávají obavy nad námi sílu. Šířením klidu získáváme klid i my... Zvládli jsme těžší situace, zvládneme i tohle. Držím Vám palce!

Číst další články